Kaip išvengti sveikatos problemų, kurias gali sukelti kontaktiniai lęšiai

Kai kurie žmonės išvis negali nešioti kontaktinių lęšių dėl per didelio akių jautrumo, sudėtingų oftalmologinių ligų ar netinkamų individualių higienos įpročių. Tačiau tie, kurie lęšius nešioti gali, turėtų atkreipti dėmesį į kartais jų arba netinkamos jų priežiūros sukeliamas sveikatos problemas.

Pavyzdžiui, esant nepakankamai ašarų gamybai, vadinamosioms „sausoms akims“ (ypač būdinga vyresniame amžiuje), lęšiai gali stipriai dirginti akies paviršių. Jei dar pro lęšį į akį nepatenka reikiamas kiekis deguonies, tikėtina ragenos hipoksija ir pažaida. Sukeliamas ne tik nemenkas diskomfortas, bet ir ragenos išopėjimas, infekcija. Išopėjimas išsivysto greitai, jaučiamas stiprus skausmas akių srityje, matomas paraudimas. Matymas - blausus. Negydant ragenos paviršiuje gali susidaryti randas ir retais atvejais netenkama regėjimo. Ragenos uždegimas dar vadinamas infiltraciniu keratitu. Gali pasireikšti ir konjuktyvitas – junginės uždegimas.

Ragenos išopėjimas ar kiti pažeidimai, susiję su ragena, būdingesni minkštus kontaktinius lęšius nešiojantiems žmonėms, mat didesnė tikimybė juos pernešioti ar užmiršti ir pasilikti nakčiai. Taip pat minkštus lęšius reikia kruopščiau ir atidžiau prižiūrėti.

Kita dažna problema ilgą laiko tarpą nešiojant tos pačios rūšies, priekinio ženklo ar pan. minkštuosius kontaktinius lęšius – išsivysto padidėjęs akių ir vokų jautrumas. Sumažėja kontaktinio lęšio judrumas ant akies paviršiaus, daugėja išskyrų, parausta junginė. Tam, kad simptomai kuo greičiau praeitų, žmogus turi nustoti nešioti lęšius bent keliems mėnesiams ir tuomet pradėti nešioti kitokius lęšius bei naudoti kitokį lęšių skalavimo tirpalą. Apskritai, pastebėjus akių paraudimą, pajutus didesnį ar mažesnį diskomfortą, atsiradus išskyrų iš akių, reikia kuriam laikui nustoti nešioti kontaktinius lęšius ir kreiptis į savo akių gydytoją.

Naujosios kartos kietieji lęšiai taip pat gali lemti ragenos įbrėžimus. Dažniausiai tai nutinka adaptacijos laikotarpiu, tik pradėjus tokius lęšius nešioti. Taip pat, kai akis prisitaiko prie kietojo lęšio išgaubimo. Tokiu atveju galima jausti skausmą, ašarojimą. Akis turi būti drėkinama specialiais lašiukais ar geliais, naudojami antibiotiko tepaliukai.

Kai kada, nešiojant bet kurios rūšies kontaktinius lęšius, pasireiškia alerginės reakcijos, akių uždegimas. Alergija dažniausiai išsivysto, jei netinka lęšių priežiūros tirpalas, jo sudedamosios dalys. Uždegimas gali atsirasti po lęšiu patekus kokiam svetimkūniui. Pavyzdžiui, didesnei dulkelei, smėlio krisleliui, blakstienų tušo gabalėliui. Svetimkūnis raižys patį kontaktinį lęšį ir akies paviršių.

Akių sausumas, nešvarumai, svetimkūniai, nepakankamas kiekis deguonies gali sukelti ir voko uždegimą.

Infekciją gali sukelti ir nešvariai laikomi, lęšių skysčiu nepraplaunami lęšių konteineriai, nešvarumai nuo jų.

Pastaruoju metu oftalmalogai pabrėžia, kaip svarbu nenešioti kontaktinių lęšių maudantis baseine ar kokiuose nors vandens telkiniuose. Mat po lęšiu pakliuvę mikroorganizmai iš įvairių vandens telkinių ar baseino gali ilgam apsigyventi ant akies paviršiaus, skverbtis į gilesnius  audinius ir galiausiai sukelti apakimą. Lęšių nešiotojai turėtų vengti ir užterštų, prirūkytų patalpų – taip pat padidėja lęšių užterštumo tikimybė.

Kilus klausimams, prašome skambinti +370 67795434