Akių ligų gydytoja Eglė Skarupskienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pažymi: jeigu anksčiau su akių sausumo problema nesusidūrėte, o dabar akyse jaučiate diskomfortą, gerai pagalvokite, kaip dėvite kaukę. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pasakoja, kad tikra pagalba sausoms akims – vitamino A gausus maistas.
Šiemet akių sausumas kamuoja daugiau žmonių nei bet kada. Tam didžiulę įtaką padarė nuolatinis kaukių dėvėjimas. Kuo susijusios apsauginės kaukės ir akys? Kodėl būtent šaltuoju metų laiku žmonės dažniau jaučia akių sausumą? Kaip išspręsti šią problemą su maistu?
Akių ligų gydytoja Eglė Skarupskienė aiškina, kodėl nuolatinis kaukių dėvėjimas ilgainiui pakenkia akims: „Kai kurie iš mūsų kaukes nešiojame visą dieną, dienos pabaigoje jaučiame akių sausumo simptomus, nors iki šiol niekada nejausdavome. Kai mes nevisiškai taisyklingai užsidedame kaukę ir jos viršutinė dalis yra šiek tiek atitraukta nuo veido, kai iškvepiame šiltą orą, jis kyla į viršų, pasiekia mūsų akies paviršių ir džiūvimas pagreitėja, nes įkvepiame šaltesnį orą, o iškvepiame šiltesnį. Tuomet ašaros greičiau išgaruoja, į dienos pabaigą jaučiame sausumo simptomus.“
Pasak jos, pirmiausia, ką galime dėl to padaryti, tai nešioti kaukę taip, kaip reikia – ji turi būti prigludusi prie nosies nugarėlės. Žinoma, akių sausumą lemia ir daug kitų dalykų, o dažniausiai, kaip teigia E. Skarupskienė, būna priežasčių kompleksas.
„Seniau pagrindinė priežastis buvo amžius, sausumas pasireikšdavo vyresnio amžiaus žmonėms. Dabar yra daug jauno amžiaus pacientų, taip yra dėl darbo prie ekranų – žiūrėdami į ekraną mirksime 6 kartus rečiau negu įprastai, todėl ašaros daug greičiau išgaruoja. Dienos pabaigoje visi jauno amžiaus žmonės, dirbantys kompiuteriais, skundžiasi akių sausumu“, – pasakoja akių ligų gydytoja.
Vitaminas A labai svarbus akies paviršiuje esančioms ląstelėms. Jos atsakingos už ašarų gamybą, o sutrikus ašarų gamybai užsiveda junginių, ragenos sausumo mechanizmai, kas retais atvejais priveda net iki aklumo.
Mirksėjimo pagrindinė funkcija – sudrėkinti akies paviršių, nes kol mes nemirksime, akis turi likti drėgna. Taip palaikoma stabili ašarų plėvelė, o kai mirksime 6 kartus rečiau, ašarų plėvelė tampa nestabili, suskilinėja.
Pašnekovė priduria, kad rizikos veiksniai gali būti ir sisteminės (daugiau nei dviejų sistemų) ligos: Sjogreno sindromas, reumatoidinis artritas, skydliaukės ligos, cukrinis diabetas, ar ilgą laiką vartojami medikamentai, tokie kaip priešalerginiai vaistai, antidepresantai, diuretikai. Kontaktinių lęšių nešiotojai taip pat turi didesnę akių sausumo riziką. Šitie rizikos faktoriai yra dažniausi, bet jų yra ir daugiau.
„Simptomai gana varginantys ir gali žymiai pabloginti gyvenimo kokybę. Pagrindiniai simptomai: svetimkūnio, diskomforto pojūtis akyse, žmonės sako, akys kaip smėlio pripiltos, deginantis jausmas. Taip pat būna, kad pablogėja matymas, lyg liejasi vaizdas. Ragena išdžiūna ir jos paviršius tampa matinis, tada pradedame daug blogiau matyti. Ašara lubrikuoja ir tada terpės lygios, šviesai daug paprasčiau pereiti per visas terpes, šviesa nėra išsklaidoma, vaizdas nesilieja“, – kalba E. Skarupskienė.
Kai žmones kankina akių sausumas, neretai rytais būna sunku atmerkti akis, kartais akių kampučiuose kaupiasi traiškanos. Gali būti paraudimas, akys daug greičiau pavargsta skaitant ar dirbant kompiuteriu. Specialistė sako, kad šildymo sezoną akių ligų gydytojai vadina ir akių sausumo sezonu – patalpose įjungus šildymą su akių sausumo problema susiduriama dažniau.
Kaip ir visam organizmui, taip ir akims reikalingi skysčiai. Anot pašnekovės, jeigu nevartojame pakankamai skysčių, jaučiame ir akių gleivinių sausėjimą. Taip pat pagalvokite, kokioje aplinkoje būnate – ji turėtų būti drėgna, gerai ventiliuojama, svarbus ir geras apšvietimas.
„Dar labai svarbus darbo ir poilsio režimas. Visiems dirbantiems kompiuteriu rekomenduojame kas 20 minučių padaryti pertrauką, jos metu tiesiog užsimerkti arba pamirksėti, kad šiek tiek atstatytume akies paviršių. Galima naudoti ir drėkinamuosius lašus, dirbtines ašaras. Aišku, labai svarbi ir subalansuota mityba“, – vardija E. Skarupskienė.
Ašarų liaukas kontroliuoja vitaminas A
Apie maistą sausoms akims verta pakalbėti daugiau, pažymi A. Unikauskas. Vitaminas A kontroliuoja ašarų latakus dengiančias ląsteles, taip pat ir visame kūne. Ašarų kanalų ir liaukų vidiniai audiniai gali mutuoti, tapti storesni, šiurkštesni, tada ašarų skysčio gamyba sumažėja, o dėl to jaučiame sausumą.
„Vitaminas A yra labai svarbus akims. Visų pirma, tai labai reikalinga medžiaga mūsų tinklainės ląstelių receptoriams ir geram matymui. Esant vitamino A deficitui sutrinka receptorių funkcija ir atsiranda blogesnis naktinis matymas, vištakumas, ir vaizdo liejimasis. Taip pat vitaminas A labai svarbus ir akies paviršiuje esančioms ląstelėms, jų funkcionavimui, nes jos atsakingos už ašarų gamybą, o sutrikus ašarų gamybai užsiveda tiek junginių, tiek ragenos sausumo mechanizmai, kas retais atvejais priveda net iki aklumo“, – pasakoja akių ligų gydytoja.
Tad sausos akys gali būti vienas iš signalų, kad jums trūksta vitamino A. Įsidėmėkite tris požymius, kurie, A. Unikausko teigimu, signalizuoja, kad jūsų mityboje per mažai produktų, turinčių vitamino A, arba kad dėl kažkokių priežasčių atsirado vitamino A trūkumas.
Vitamino A trūkumo požymiai:
– pablogėjęs matymas prieblandoje (vištakumas),
– susiliejęs vaizdas,
– sausos akys.
Savimi reikia rūpintis kompleksiškai. Per burną ir skrandį maistinės medžiagos patenka tiek į akis, tiek į visus kitus mums gyvybiškai svarbius organus.
„Dažniausiai esant lėtiniam vitamino A deficitui pirmas simptomas yra vištakumas. Vėliau, jeigu atsiranda pakitimai akies paviršiuje, užsiveda ir akių sausumo mechanizmas. Galiausiai – ragenos, tai yra akies priekinio sluoksnio, pažeidimas. Iš pradžių atsiranda smulkios žaizdelės, vėliau jos tampa didesnėmis žaizdomis, opomis, ragena pradeda blaustis, randėti, vystosi ragenos tirpimas ir nekrozė. Tai jau negrįžtami procesai, kurie baigiasi aklumu“, – komentuoja E. Skarupskienė.
Sausas akis išgelbės vitamino A gausus maistas: menkių kepenėlių aliejus, kepenys, riebi žuvis, sviestas, sūris, kiaušiniai, ypač tryniai, jautiena.
Beta karotenas sausų akių neišgelbės
„Kai trūksta vitamino A, trūksta ir vitamino A provitamino, beta karoteno ir kai kurių karotinoidų. Neapsirikite, kai perkate maistą, ant kurio parašyta „gausu vitamino A“: jame iš tikrųjų gali būti gausu beta karoteno, bet tai ne tas pats. Dvidešimt jo molekulių konvertuojasi į vieną vitamino A.
Turime suprasti, kad maistas, gausus beta karoteno, visai nebūtinai gausus vitamino A, kurio reikia jūsų akims. Beta karotenas turi daug privalumų, tai natūralus antioksidantas, tačiau tai nėra tas pats, kas retinolis, vitaminas A. Taigi, jei nuspręsite sausas akis gelbėti beta karotenu, tinkamai tai nesuveiks“, – aiškina A. Unikauskas.
Nepamirškite, kad kai kurios būklės apsunkina vitamino A įsisavinimą:
– uždegimas žarnyne,
– riebios kepenys,
– SIBO bakterijos plonojoje žarnoje.
„Savimi reikia rūpintis kompleksiškai. Per burną ir skrandį maistinės medžiagos patenka tiek į akis, tiek į visus kitus mums gyvybiškai svarbius organus“, – primena laidos vedėjas.
LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt 2021.01.07 21:46
Šaltinis. https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/1/1314913/kaip-apsaugines-veido-kaukes-gali-issausinti-akis-ir-patarimai-padesiantys-susigrazinti-akiu-sveikata